Καλή εμφάνιση αλλά ηττήθηκε στον τελικό της Αγίας Πετρούπολης από την Κονταβέιτ η Σάκκαρη

Παρά την πολύ καλή εμφάνιση, η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να κατακτήσει το τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης, χάνοντας με 2-1 σετ από την Εσθονή, Ανέτ Κονταβέιτ, νούμερο 9 στην παγκόσμια κατάταξη.

Οι δύο τενίστριες ήταν ισάξιες, με το μομέντουμ να αλλάζει συνεχώς χέρια. Έχασε ευκαιρία η Σάκκαρη, δεδομένου ότι προηγήθηκε με 5-2 στο τρίτο και καθοριστικό σετ, το οποίο τελικά έχασε με 7-5.

Οι δύο παίκτριες εκμεταλλεύτηκαν τα σερβίς τους στο ξεκίνημα και «πήγαν χέρι-χέρι» μέχρι το 2-2, παίρνοντας από ένα γκέιμ χωρίς να χάσουν πόντο. Η Κονταβέιτ έκανε το πρώτο μπρέικ του τελικού, παίρνοντας προβάδισμα με 4-2 και προστάτευσε το σερβίς της για το 5-2. Κάπου εκεί, ξεκίνησε μία επική αντεπίθεση από τη Σάκκαρη, η οποία πήρε πέντε συνεχόμενα γκέιμ και τελικά κατέκτησε το πρώτο σετ με 7-5!

Η Σάκκαρη είχε το μομέντουμ μπαίνοντας στο δεύτερο σετ, το οποίο ξεκίνησε με μπρέικ, ενώ πήρε το έβδομο συνεχόμενο γκέιμ της, παίρνοντας προβάδισμα με 2-0. Η Κονταβέιτ με μπρέικ ισοφάρισε σε 3-3, οι δύο παίκτριες έβγαλαν πάθος στο κορτ και κρατούσαν το σερβίς τους, με το 6-6 να οδηγεί το δεύτερο σετ σε tie break. Εκεί η Εσθονή αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και ισοφάρισε σε 1-1 σετ, επικρατώντας με 6-4.

Πολύ δυνατά μπήκε στο τρίτο και καθοριστικό σετ η Σάκκαρη, κάνοντας μπρέικ για το 2-0, με την αντίπαλό της να μειώνει σε 4-1. Όταν η Σάκκαρη έκανε το 5-2 με άσο, χρειαζόταν να πάρει ένα ακόμα γκέιμ για να πανηγυρίσει τον δεύτερο τίτλο της καριέρας της. Ωστόσο, έχασε τη συγκέντρωσή της, με την αντίπαλό της να κάνει αντεπίθεση διαρκείας και να παίρνει πέντε διαδοχικά γκέιμ (7-5), παίρνοντας εκείνη τελικά το τρόπαιο, μέσα από τα χέρια της Ελληνίδας τενίστριας.