Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2: Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ

Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2021 αναδείχθηκε ο «Δικέφαλος του Βορρά» με «χρυσό» σκόρερ τον Μίκαελ Κρμέντσικ στην… εκπνοή.

Ο ΠΑΟΚ είναι ο μεγάλος νικητής του τελικού Κυπέλλου Ελλάδας για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, μια και επιβλήθηκε 2-1 του Ολυμπιακού με το τέρμα του Τσέχου επιθετικού στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στο 8ο τρόπαιο στην διοργάνωση και αποτελούν την ομάδα της… πενταετίας στον δεύτερο τη τάξει θεσμό του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ο Μίκαελ Κρμέντσικ ήταν ο… άσος από το «μανίκι» του Πάμπλο Γκαρσία, καθώς ο Ουρουγουανός «έριξε» στη… μάχη τον δυναμικό φορ στο δεύτερο ημίχρονο και ευτύχησε να του δώσει τον τίτλο. Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια είχε ανοίξει το σκορ στο 36’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ενώ ο Γιαν Εμβιλά ήταν αυτός που είχε ισοφαρίσει, προσωρινά, στο 50’.