Παγκόσμιος πρωταθλητής για 3η συνεχόμενη χρονιά ο Λευτέρης Πετρούνιας (video)

Ο εθνικός ύμνος της Ελλάδας ακούστηκε στην Ντόχα του Κατάρ σήμερα για τη μεγάλη επιτυχία του Λευτέρη Πετρούνια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής.

Ο έλληνας αθλητής έγινε ένας από τους μόλις τρεις αθλητές στην ιστορία του αγωνίσματος που κατακτούν 3 συνεχόμενα χρυσά μετάλλια σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Όλα αυτά ενώ ήταν αμφίβολη η συμμετοχή του στους αγώνες λόγω τραυματισμού, ενώ τη Δευτέρα αναμένεται να χειρουργηθεί για το πρόβλημα που αντιμετωπίζει στον ώμο.

Ο Πετρούνιας βαθμολογήθηκε με 15.366 βαθμούς και κατέκτησε την πρώτη θέση. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Ζανέτι, που εδώ και χρόνια είναι ο πιο ανταγωνιστικός αντίπαλος του Πετρούνια. Οι δύο μεγάλοι αθλητές είναι φίλοι.