Συγκλονιστικός Τσιτσιπάς, νίκησε τον κορυφαίο παίκτη όλων των εποχών Ναδάλ

Ο 20χρονος Έλληνας τενίστας, μετά από τρεις ήττες με αντίπαλο τον Ναδάλ, κατάφερε νσ νικήσει τον κορυφαίο παίκτη όλων των εποχών σε χωμάτινο κορτ μέσα στο σπίτι του τη Μαδρίτη.
Μετά από αγώνα 2,5 ωρών, ο Τσιτσιπάς επικράτησε 2-1 (6-4, 2-6, 6-3) επί του Ναδάλ και στον τελικό του μάστερς της Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει τo Νόβακ Τζόκοβιτς

Στη σημερινή αναμέτρηση ο Τσιτσιπάς ήταν συγκλονιστικός. Πήρε το πρώτο σετ με τρία μπρέικ και επανέλαβε το ίδιο κατόρθωμα και στο τρίτο, έχοντας (επαναλαμβάνουμε) για αντίπαλο το Ράφα Ναδάλ!

Ο Ισπανός έδειξε τη σπουδαία του κλάση σώζοντας τρία ματς
πόιντ, όμως ο Τσιτσιπάς ήταν αυτός που τελικά πήρε τη νίκη μετά από δύο ώρες και 34 λεπτά στο «Μανόλο Σαντάνα».

Με τη νίκη αυτή ο Τσιτσιπάς ανέβηκε στο Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης, που είναι νέο ρεκόρ για τον ίδιο και παράλληλα ξεπερνά τον Μάρκο Παγδατή που είχε φτάσει στο Νο 8 και εφόσον κερδίσει στον τελικό της Κυριάκης θα βρεθεί στο Νο 6.